Bara vanligt vatten

Bara vanligt vatten

Förra sommaren tajmade jag semestern perfekt - sol och värme hela tiden! När jag började jobba igen tog höstvädret över med en gång. Det fick jag väl äta upp i år - de soliga semesterdagarna var inte direkt överrepresenterade i år. Första veckan var fin, men sedan gick det lite snett. Nu i onsdags kom den utlovade "medelhavsvärmen" - lägligt till första dagen på jobbet.

Med min perfekta vädertajming fick jag givetvis regn idag när jag planerat en solig dag ute på Brännö. Lite surt faktiskt, men det var ganska mysigt att sitta och fika ute på en holme och se hur regnet skapade små ringar på havsytan. För en stund blev jag och Matilda 10 år igen när båten hoppade över vågorna och vattnet forsade över oss. När vi var mindre älskade vi när vi åkte långt ut och körde i vågorna från Stena-båtarna. Det där svävmomentet innan båten landade i nästa våg kittlade härligt i magen.

Fika på stranden på Tunneskär
Christin Martinsson | 2009-08-10 (15:49)

Mysiga bilder! :)

Alexander M J | 2009-08-11 (08:52)

Mycket snygga bilder! oerhört kul o se. Även en mycket snygg blogg.

Skriv ny kommentar

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt. If you have a Gravatar account associated with the e-mail address you provide, it will be used to display your avatar.
  • Tillåtna HTML-taggar: <a> <em> <strong>
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt till länkar.

Mer information om formateringsmöjligheter