Nu skall här fotas

Nu skall här fotas

Efter jobbet åkte jag direkt ner till posten för att hämta ut ett paket. Jag beställde ett stativhuvud till mitt nya stativ förra veckan så nu kan jag äntligen använda det! Det är en otrolig skillnad mot det gamla, det känns som att jag plåtat med ett leksaksstativ innan. Jag är helnöjd!

På väg ner till torget stötte jag på ett gött gäng. Jag satt ensam, näst näst längst bak i min vagn. Två hållplatser innan jag skall gå av ramlar två högljudda förbannade fyllon med en stor schäfer på vagnen och sätter sig längst bak. Jag överdriver nog inte när jag säger att de hade kunnat slå ihjäl varandra. Konversationen löd ungefär "ööh, vafan har jag gjort dig... jävla idiot... vi måste hinna ner till systemet innan dom stänger...skärp till dig nu så att vi får komma in!". Själv tyckte jag att de två hållplatserna gick ovanligt långsamt, schäfern verkade hålla med för han kom och lade sig bredvid mig i gången. Stackarn.

Testbild med nya stativet - ser ni vad det är?

Åsa | 2008-12-17 (00:16)

Ljusstake är helt rätt - inte så svårt att lista ut kanske ;)

Pernilla: Absolut. Nu var visserligen på spårvagnen, men det spelar ju ingen roll. Ajdå, lät inget vidare.

Jorunn: Ja, det var precis som att han inte ville kännas vid dom.

Jorunn | 2008-12-16 (11:07)

Ljusstake! Tror jag vet exakt vilken också :)

Stackars vovve :(

Pernilla | 2008-12-16 (11:01)

Nån typ av ljusstake :) fast man vet ju aldrig.

Ja du det där med fyllon på tåg är jobbigt. På en studieresa ner till sthlm så var vi på nån teater tills elva eller nåt på kvällen o vi skulle åka tunnelbana tillbaka. Då ramlade det in folk som var på lyset av både det ena efter det andra. De kunde inte hålla kvar sig i stående läge utan ramlade som över oss. Norrlänning som man är så är det inte en daglig syn direkt ;) hehe

Skriv ny kommentar

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt. If you have a Gravatar account associated with the e-mail address you provide, it will be used to display your avatar.
  • Tillåtna HTML-taggar: <a> <em> <strong>
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt till länkar.

Mer information om formateringsmöjligheter