Chokladfrossa

Chokladfrossa

Wow, det blev mycket choklad igår. Vi är uppenbarligen inte de enda chokladfantasterna i Göteborg, det var fullsmockat.

Det märktes att de hade satsat lite mer denna gången. Även om inträdet hade dubblats var det värt varenda krona. Vi provsmakade säkert choklad värt inträdet på hundra kronor ändå. För den som inte nöjde sig med att gå runt och dregla fanns det flera föreläsningar att gå på. Vi gick bland annat på en chokladprovning i racerfart.

Förutom att man blir väldigt mätt av att gå på såna här grejer (vår föda för dagen bestod av choklad) så blir man ju väldigt inspirerad. Vi försökte oss på att göra lite praliner förra året med hyfsat resultat, men vi hade för det första inga bra formar. Nu har vi köpt på oss lite grejer och är redo för ett nytt försök!

Snygg uppläggning och generös provsmakning hos Anthon Berg

Färgglada praliner!

Sofia | 2008-11-05 (19:42)

Smarrigt värre x) Har du något recept på chokladpraliner? Otroliga foton <3

Åsa | 2008-11-05 (00:51)

Gabriella: Tack! Vad roligt - jag var inne och kikade lite. Härliga bilder :)

Anna: Nej, inte det minsta ;) Ja, det har jag - fast jag har inte riktigt fastnat för det måste jag säga. Det finns så mycket annat som jag tycker bättre om, även om det är gott också. Choklad med salt till exempel - har du testat?

Anna | 2008-11-04 (21:05)

Det där såg inte helt fel ut! :) Choklad med chilismak är faktistk väldigt gott tycker jag. Har du provat det?

Gabriella | 2008-11-04 (03:14)

Gud vilka härliga bilder! Man blir så sugen! Jag uppade några bilder på min hemsida idag om du är intresserad förresten.

Skriv ny kommentar

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt. If you have a Gravatar account associated with the e-mail address you provide, it will be used to display your avatar.
  • Tillåtna HTML-taggar: <a> <em> <strong>
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt till länkar.

Mer information om formateringsmöjligheter